مدیریت اهمالکاری

مدیریت اهمالکاری

مدیریت اهمالکاری

 

با توجه به قطعی بودن وجود عقده مادر در همه انسانهای روی زمین می‌توانیم نتیجه بگیریم که همه ما یا اهمالکاریم یا بطور جدی مستعد آن هستیم. کمتر کسی را سراغ داریم که همیشه تمام کارهایش را بموقع و با انگیزه بالا انجام بدهد.

همه ما با این نمونه تصمیم ها، قسم ها و قولهایی که به خودمان و دیگران می‌دهیم آشناییم:

  • قول می‌دهم که سال دیگه همین موقع مثل بلبل انگلیسی حرف بزنم.
  • قول می‌دهم تا ۶ ماه دیگه یک گرم اضافه وزن هم نداشته باشم.
  • قسم می‌خورم تا عید بتونم مسلط پیانو بزنم.
  • دیگه تصمیم خودم را گرفتم و تا دو هفته دیگه خواهی دید که به فتوشاپ مسلطم.

اینها چند نمونه از کارهای مهم و تاثیر گذار زندگی من و شما هستند. ولی واقعا چقدر قولمان قول است و تصمیم هایمان را جامه عمل می‌پوشانیم؟

به این موضوع فکر کنید که اگر ما می‌توانستیم تمام کارهای مهم و اساسی مان را به موقع انجام دهیم و هیچ یک از آنها را به تعویق نمی‌انداختیم جایگاه شغلی و اجتماعیمان یا میزان درآمدمان چقدر بهتر از شرایط کنونی‌مان بود؟

پشت گوش انداختن کارها و بی توجهی نسبت به وظایفمان حتما تاوان دارد و ما چه متوجه این زیان بشویم، چه نشویم دیر یا زود از اهمالکاری هایمان آسیب خواهیم دید.

شما ممکن است آدم تنبلی نباشید ولی اهمالکاری کنید. بعبارت دیگر حتی آدمهای پر کار و پر مشغله که اساسا نمی‌توانند آدمهای تنبلی باشند نیز از مواجهه با بعضی کارها حذر می‌کنند و انجام آنها را به زمان دیگری موکول می‌کنند!

با اهمالکاری فرصت‌های زیادی را از دست می‌دهیم، رابطه‌های خوبی را خراب می‌کنیم و مشتری‌ها یا حتی شغلمان را هم به دیگران واگذار می‌کنیم. همه و همه این‌ها به این دلیل است که اولا فکر می‌کنیم اهمالکار نیستیم. دوما اهمالکاری را خوب نمی‌شناسیم و سوم اینکه راه‌های مدیریت کردن اهمالکاری را بلد نیستیم.

همچنین با اهمالکاری و انجام ندادن بموقع کارهایمان، بصورت خودآگاه یا ناخودآگاه مدام خودمان را سرزنش می‌کنیم و درونا احساس مفید نبودن و عدم لیاقت را در خود تقویت می‌کنیم. این روند باعث می‌شود بخاطر انجام ندادن کارهای ضروری و حساس دچار اضطراب و حس عقب افتادگی بشویم که همه اینها باعث ایجاد تشویش، خشم درونی و نا آرامی مان خواهد شد و نهایتا عزت نفس مان را نیز پایین می‌آورد.

در این ترم برای مدیریت اهمالکاریهایتان نکات، تمرینات و تکنیکهای متعددی به شما ارائه خواهد شد که باعث تغییر و بهبودتان خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *