قهوه بدبیاری با کیک بیداری

قهوه بدبیاری با کیک بیداری

مطمئنّم که شما هم مثل من هر ازگاهی در کار و زندگی به یکباره اتّفاق‌هایِ ناگوار و غیر منتظره‌ای براتون رُخ میده. ما معمولاً برای مواجه شدن با این اتّفاق‌ها آمادگی نداریم!
می‌دونید دیگه…آدم چه حالی میشه وقتی توی این موقعیّت‌های ناگهانی و سخت قرار می‌گیره. تمام برنامه ریزی‌های آدم نقشِ بر آب میشه و در هر لحظه آدم آرزو میکنه که ای کاش زودتر از این وضعیّت بیرون بیاد.
این یک واقعیّته که زندگی نمی‌تونه همیشه به کاممون باشه. گاهی برخلافِ خواسته‌ها و آرزوهامون دنیا اونطوری که می‌خواهیم پیش نمیره.

بعنوان مثال: توی چند ماه فروشمون اُفت می‌کنه، توی ارتباط‌هامون با دیگران سوءِ تفاهم ایجاد می‌شه، پولی که روش حساب می‌کردیم به موقع به دستمون نمیرسه به همین خاطر نمی‌تونیم به تعهداتمون عمل کنیم یا پیش میاد که یک نفر آدمِ مُغرِض یا مریض چوب لایِ چرخمون می‌کنه و چرخ کار و زندگی اونطوری که باید بچرخه نمی‌چرخه و خُلاصه انگار بخت با ما یار نیست و روزگار به کاممون تلخ میشه!

چرا برخلاف مِیلمون قهوۀ بدبیاری رو می‌نوشیم؟

۱) یک چیزهایی کم داریم:

کمبودهای ذهنی

   مثل: پول، خونه، ماشین، موقعیّتِ اجتماعیِ خوب، مدرک تحصیلیِ دلخواه، فُرصتی برای رفعِ سوءِ تفاهم یا دفاع از خودمون و …

۲) بینش مثبت و دُرستی نداریم:

نگاه مثبت
۲-۱: ما اغلب یادمون میره که همۀ آدم‌های دنیا مسأله یا مشکل دارند. مسایل و مشکلاتِ خیلی‌ها از ما بزرگتر یا حتّی پیچیده‌تره! اون‌هاییکه مشکلات مالی دارند میگن حاضر بودم یک دست نداشتم ولی این وضعیت رو هم نداشتم و اونی که یک دست نداره میگه کاش سالم بودم و بدهی تو رو داشتم اونوقت تلاش می‌کردم و خلاصه یکروز بدهیم رو می‌دادم!
خُلاصه اینکه: همه حسرتِ زندگی همدیگرو دارند و میگن کاش بجای مشکلم، مُشکل تو رو داشتم!
پس یادتون باشه:
هر مسأله یا حادثه‌ای که براتون اتّفاق می‌اُفته به این فکر کنید که این نهایتِ مشکلی نیست که آدم می‌تونه داشته باشه و غیر از شما هستند آدم‌هایی که مسایل پیچیده‌تر از شما دارند.

۲-۲) ما اصلاً نیومدیم به این دنیا که بدون مسأله باشیم و مُدام در رفاه و آسایشِ مطلق عُمرمون رو سپری کنیم. فلسفۀ زندگی مواجه شدن با مسایلِ گوناگونیه که در ما انگیزۀ تغییر، رُشد و آگاهیِ بیشتر ایجاد کنند. ما با کم کردنِ جهل‌هامون، موفّق میشیم تا جبرهامون رو کم و کمتر کنیم. پس ما مثل یک خشتِ خام اومدیم توی این دنیا تا مُدام با تجربه کردنِ بالا و پایینِ زندگی پُخته‌تر و قیمتی‌تر بشیم.
۲-۳) وقتی توی کار و زندگی حادثه‌ای اتفاق می‌اُفته مثلاً کلاهمون رو برمی‌دارند، بهمون خیانت می‌کنند، دورِمون می‌زنند یا نمونه‌هایی شبیه به این‌ها… این نقمات برامون طیفی از نعمات رو هم به ارمغان میارَن. بطور مثال باعث میشن:
۲-۳-۱: ارتباطمون با خدا و معنویّات محکم‌تر از قبل بشه.
۲-۳-۲: غرورِ بیجامون بشکنه که خودِ غرور از عوامل مهمّ شکست هست.

غرور بیجا
۲-۳-۳: بیش از پیش متوجّهِ نعمات و داشته‌هامون میشیم و شُکرگزارتر از قبل خواهیم بود و به این ترتیب به احساسِ رضایتِ بیشتری نائل خواهیم شد.
۲-۳-۴: بدبیاری تو زندگی میتونه بعنوان درس عبرت برامون بیداری به ارمغان بیاره.
۲-۴) وقتی حجمِ یا تعدادِ حوادث از آستانۀ تحمّلمون عبور کنند و ما رو مستأصل کنند نشونۀ اینه که ما در مرحلۀ گذار از یک وضعیّت نامطلوبِ تکراری بسوی وضعیّتی جدید و مطلوبیم.
۲-۵) خیلی وقتها ما اصلاً چیزی کم نداریم یا اصلاً اتفاق بدی نیفتاده! ما نسبت به چیزی یا فردی یا مکانی، صرفاً نیاز کاذب داریم. در صورتیکه شاید حتّی داشتنِ اونها برامون زیانبار هم باشه و خیر و مصلحتِ ما بر عدمِ تحقّقِ اون خواسته‌مونه!

۳) گاهی نوعِ تفسیرمون از حوادث و بدبیاری‌ها اشتباهه و همونطور که در بندِ ۵-۲ اشاره کردم اساساً خیلی از بدبیاری‌های ظاهری، عینِ خیر و مصلحتمونه. پس لازمه که در این مورد نوع تفسیرمون رو اصلاح کنیم و به کمکِ آرکتایپِ معصومِ سالم، عینک خوشبینی بزنیم.

تغییر نگاه

۴) گاهی مسأله اینه که ما آدمِ شاکری نیستیم و کلاً عادت کردیم غُر بزنیم و گلایه کنیم و بهانه بگیریم و از همه کَس و همه چیز و همه جا به بدی یاد کنیم!
این‌ها آدم‌هایی هستند که به تعبیرِ من دوست دارند مُدام بَغ بَغ کنند. یعنی بهانه بگیرند، غیبت کنند، بلوف بزنند و غُر بزنند!
البته این بغ بغ کردن از نظر خودشون براشون منافعی هم داره که اشتباه می‌کنند چیزی جز ضرر عایدشون نمیشه!

۵) فقرِ اعتماد بنفس و عزّت نفس:

فقر اعتماد به نفس
علّتِ اینکه بعضی‌ها مُدام فکر می‌کنند دنیا جای خطرناک و پُر از بدشانسی و بدبیاریه، اینه که هنوز نتونستند توانایی‌هایِ خودشون رو ببینند و قهرمان‌های درونِ خودشون رو احیاء کنند. به خودشون اعتمادِ کافی ندارند و نمی‌تونند خودشون رو بعنوانِ تنها مسئولِ زندگیشون بپذیرند. این افراد اساساً خودشون رو آدمِ شایسته و سزاواری برای زندگیِ مطلوب و موفّقی نمی‌دونند و فکر می‌کنند که مستحقّ این‌همه بدبیاری هستند!

۶) گاهی هم اصلاً موضوع هیچکدوم از اینها نیست. علّتِ بدبیار‌ی‌های امروزت اینه که بواسطۀ خامی، ندونم کاری یا بخاطر یک اشتباه در گذشته تصمیمی گرفتی یا اقدامی کردی که طبیعتاً بعد از مدّتی الان داری تاوانِ اون کار رو میدی.
در دنیایی که من و شما در اون زندگی می‌کنیم قانون عمل و عکس‌العمل حاکمه. دنیایِ امروزِ من و شما بازتابِ نوعِ زندگیِ دیروزمان است!

راهکارها:

راهکار

• میتونی بخاطر بروزِ مسایل و حوادث مُدام بترسی و بلرزی و توی کار و زندگیت مُنفعل بشی و مرگِ تدریجی رو تجربه کنی!
• میتونی خیلی زودتر بری سُراغِ طناب دار و کار رو تموم کنی!
ولی می‌تونی به این توصیه‌ها عمل کنی:
a) با پدر، مادر، پدربزرگ، مادر بزرگ خلاصه یک نفر که مثبت‌تر و دنیادیده‌تر از خودت باشه یا با یک دوست مثبت و صمیمی یا حتّی یک مشاورِ دلسوز و متعهّد درد و دل کنی و مشورت بگیری.
b) همونطور که قبلاً هم بهش اشاره کردم نوع نگاه و نوعِ تفسیرت رو از حوادث تغییر بده، خودت رو باور کن و داشته‌هات رو بخاطر بیار و مدام بابتِ اون‌ها خدا رو شُکر کن.
c) باشندگی رو تمرین و تجربه کن:
یعنی یادبگیر گاهی فقط با دردت، یا مسأله‌ات باشی و هیچ کارِ اضافه‌ای هم نکنی!
گاهی مسایلمون به مرور زمان و بخودیِ خود حل میشن و هرچی ما می‌خواهیم یک کاری کنیم تا مسألهمون رو زودتر حل کنیم بدتر مسألمون رو سخت‌ترش می‌کنیم و حل شدنش رو به تعویق می‌اَندازیم!

در قرآن سورۀ لُقمان آیۀ ۱۷ آمده است که:
وَالصبِر عَلی ما اصابَک
یعنی:
در برابر مصائبی که به تو می‌رسند صبرکن!

صبور بودن و باشندگی در مواجهه با مصائب و بدبیاری‌ها یعنی اینکه شنونده و بیننده باش. یعنی بررسی کن ببین:

  •  کجای کارت ایراد داشت؟
  • کجا اشتباه کردی که دفعۀ بعد نباید اونو تکرار کنی؟
  • چه ضعفی داشتی که باید برطرفش کنی؟
  • به چه شناختی از دیگران رسیدی و از این به بعد در ارتباطاتِ خودت با اون فردِ مورد نظر چگونه باید رفتار کنی؟

در یک کلام باشندگی یعنی اینکه:

از هر حادثه، مدرسه بساز و بجایِ درد ازش پَند بگیر!

(d بزرگتر از مسایلت بشو:
یعنی با آموزش و یادگیری، با اقدام و اِشکال گیری کنارِ یک مربّی در کسب و کار و جنبه‌های گوناگونِ زندگی هر روز توانمندتر و پُخت‌تر و تأثیرگذار تر بشو!
با آموزش در کار و زندگی می‌توانیم از دنیای تأثیرپذیری به دنیای تأثیرگُذاری وارد شویم.
اُمیدوارم همیشه مؤثّر و موفّق و راضی از زندگیتان باشید.

همچنین ببینید

مار و پله

مار پله

لطفاً در زندگی مارپلّه بازی نکنید! چگونه در کار و زندگیمان مُدام مجبور نشویم به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *