جیبت را در مغزت بریز

در طول عمرم بارها پول قابل توجهی ساختم و در سرمایه‌گذاری‌های گوناگونی مشارکت کردم. چندین بار اصل سرمایه ام توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل و خارج از کشور به باد رفت. البته تمام سرمایه گذاری‌هایم توام با زیان نبودند و از آن سرمایه گذاریها سودهایی نیز دریافت نموده‌ام ولی با اینحال چیزی که پس از آن همه سرمایه‌گذاری به من ثابت شد این بود که: اگر پیش از شروع کار و تجارت و برقراری ارتباطات شغلی با افراد مختلف، ابتدا بر روی خودم و نقاط قوت و ضعفم کار میکردم می توانستم جلوی بسیاری از ضررهایم را بگیرم. همچنین اگر قبل از کار بازرگانی اطلاعات تجاریم را کمی تقویت کرده بودم سودهای بیشتری برایم حاصل می‌شد.

این یک واقعیت است که در گذشته نه تنها خودم را به درستی نمی‌شناختم و نمی‌توانستم تحلیل درستی از رفتارم داشته باشم بلکه حتی در موقعیتهای حساس نیز در مدیریت نمودن بعضی از واکنشهایم اشکالات جدی داشتم. واکنشهایی که همه ما بطور ناخودآگاه با تاثیرپذیری از آرکی تایپهای شخصیتی، عقده ها و سایه هایمان از خود بروز می‌دهیم و دیر یا زود تاوانشان را نیز پس می‌دهیم. هر چند که برای چنین هزینه ها و خسارتهایی هیچ کنتوری نداریم تا متوجه اهمیت اینگونه واکنشهای ناآگاهانه و نابخردانه مان شویم!

بنابراین متوجه شدم که قبل از هر نوع سرمایه‌گذاری و قبل از هر قرارداد مشارکت یا ارتباط کاری و عاطفی باید بتوانم بر خودم و تصمیم گیریهایم مسلط باشم.

به این ترتیب معتقدم که تسلط بر خود، بزگترین سرمایه ایست که هر انسان می‌تواند داشته باشد. اگر فردی نتواند با شناخت کافی از خودش رفتارهایش را تحلیل و مدیریت نماید شاید میلیاردها تومان پول و ثروت را بخاطر یکی از ضعفهایش (مثلا : هیجانی و احساساتی بودن) با امضای یک قرارداد غلط از دست بدهد.

حالا به نظر شما اساسا کدام سرمایه گذاری برای ما الویت دارد؟

سرمایه‌گذاری در بخش‌های گوناگون اقتصاد برای رسیدن به سود بیشتر و افزایش موجودی حساب بانکی یا سرمایه‌گذاری بر روی خودمان جهت رسیدن به خودآگاهی و حاکمیت و اقتدار بیشتر در زندگی؟

همانطور که اشاره شد نباید الویت اول ما این باشد که چقدر سرمایه یا درآمد داریم بلکه ابتدا باید به این مهم بپردازیم که آیا می‌توانیم از داشته‌ها و سرمایه‌مان به درستی بهره برداری نماییم یا خیر؟

اصلا اگر تحت شرایطی سرمایه‌مان را از دست بدهیم آیا می‌توانیم همچنان احساس ارزشمندی درونی داشته باشیم و کماکان امیدوار باقی بمانیم؟ یا با از دست دادن داشته‌هایمان احساس بی‌هویتی، بی‌معنایی و پوچی بر ما مستولی می‌شود و از زندگی مایوس می‌شویم؟

بنجامین فرانکلین در این باره خیلی ساده و در عین حال عمیق می گوید:

” برای اینکه پولت بیشترین سود را بدهد، جیبت را در مغزت بریز! “

چیزی که اکثر مردم از آن غافلند این است که دنیای بیرونی ما نتیجه دنیای درونی ماست. یعنی برای اینکه ثروتمند بشویم و به پول برسیم ابتدا باید درونا ثروتمند باشیم و ثروتمندی درونی مستلزم سرمایه گذاری ما بر روی آموزش، تمرین و تکرار مداوم چیزهاییست که می‌آموزیم.

سرمایه‌گذاری ما بر روی خودمان یعنی ایجاد فرصت برای آموزش‌هایی که ما را با نقاط قوت و ضعف درونیمان آشنا می‌کند و باورهایمان را نسبت به زندگی، پول، ثروت و نظایر این‌ها اصلاح می‌کند.

در فرآیند چنین آموزشهایی ما متوجه می‌شویم که مهمترین عامل زیانهایمان، خودمان هستیم و تنها بازدارنده مان در مسیر موفقیت کسی نیست جز خود ما!

آن‌چنانیکه جناب حافظ فرمودند:

میان عاشق و معشوق هیچ حایل نیست / تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز

شاید یک عمر زندگی لازم باشد تا متوجه شوید که بدون شناخت از خودتان و بدون بهبود دنیای درونیتان، نمیتوانید دنیای بیرونی و کیفیت زندگیتان را بهبود ببخشید.

اگر زندگی تمام افراد موفق ایران و جهان را مورد مطالعه قرار دهیم متوجه خواهیم شد که همه آنها مراحل شناخت، رشد و پرورش فردی خود را طی کرده و اغلبشان نیز در این راه هزینه زیادی پرداخت نموده‌اند.

مطالعه زندگی افرادی مثل آنتونی رابینز، رندی گیج، برایان تریسی، لوییز هی و دبی فورد موید این ادعاست. طبق گفته های خودشان همه این افراد موفق، موفقیتشان را مدیون خودشناسی و توانمندسازی فردیشان هستند. در واقع ما با سرمایه گذاری روی خودمان سرنوشتمان را به دست بی رحم قضا و قدر نمی‌سپاریم و آینده‌مان را مشروط به بخت و اقبال نمی‌کنیم. در فرآیند بهبود و توانمندسازی فردی متوجه می‌شویم که ما با آموزش و یادگیری و با کسب دانش و مهارت می‌توانیم شانس موفقیت خودمان را در کار و زندگی بیشتر کنیم و بخت و اقبالی خوش برای خودمان رقم بزنیم.

“سرمایه‌گذاری روی خود” به ما این امکان را می‌دهد که زمام آینده مان را در دست بگیریم و سرنوشتمان را آنطوری که می‌خواهیم رقم بزنیم. ما با آموزش و کسب آگاهی می‌توانیم از استعدادها، منابع و فرصت‌های پیرامونمان بهره برداری بیشتری کنیم و با تدبیرخود و تقدیر خدای یکتا در مسیر رشد و تحول بدرخشیم.

به پشتوانه تدریس، مشاوره و مطالعه زندگی افراد موفق و ناموفق بسیاری که در طول سال‌های گذشته آنها را در کلاس‌ها و کارگاه‌های گوناگون ملاقات نموده‌ام و با استناد به تجربه شخصی خودم در کار و زندگی قاطعانه عرض می‌کنم که هرجا برای آموزش و یادگیری کوتاهی کنید دیر یا زود تاوان خواهید داد و به هر میزان که برای آگاهی، رشد و توانمندسازی خودتان سرمایه گذاری کنید، پاداش و سودش را خواهید دید پس فراموش نکنید: ” جیبتان را در مغزتان بریزید.”

علیرضا ذوقی: مربی تغییر و مدرس دوره‌های بهبود فردی و سازمانی

همچنین ببینید

خودشناسی چیست؟ قسمت سوم

  پس از آشنایی با خود شناسی،‌لازم است، اهمیت خودشناسی را درک نماییم، در قسمت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *