تبلیغات پولساز

مطمئنّاً شما پول و وقت اضافه ندارید که تبلیغاتتان را به غیر حرفه‌ای‌ها بسپارید!

۲ نکتۀ میلیون تومانی دربارۀ تبلیغات که رعایت نمودنشان می‌تواند هزینه هایتان را تا ۵۰% کاهش داده و میزانِ فروشتان را تا ۳ برابر افزایش دهد!

چاپ اسکناس با تبلیغات اثرگذار

تبلیغات پول ساز

همانطور که می‌دانید صاحبین کسب و کارهای گوناگون برای فروش کالا یا خدمات خود ناگزیرند بودجۀ تبلیغاتیِ چشمگیری تخصیص دهند چرا که اساساً فروش بدون تبلیغات، مسیری سخت و پرهزینه خواهد داشت.

امّا آیا تبلیغات شما اصلا دیده یا خوانده می‌شوند؟

هر فروشنده ای به تبلیغ نویسیِ اثرگذار نیاز دارید و باور من اینست که:

تمام مردم فروشنده‌اند!

بله حتّی شما هم که الان مشغول خواندن این مقاله هستید حتماً یک فروشنده‌اید!
امّا نکتۀ مهم و حائز اهمیّت اینجاست که بین ما فروشنده‌ها تفاوت‌هایی هم وجود دارد و این خودِ ماییم که تفاوت‌ها را انتخاب می‌کنیم و تبدیل می‌شویم به فروشنده‌ای ضعیف، متوسّط، خوب یا حرفه‌ای!
متناسب با این تقسیم بندی، من و شما در کسب و کار و زندگی فردی موفّق یا ناکام خواهیم بود.
ما با انتخاب کلمات و واژه‌ها و با آرشه کشیدن روی جملاتِ زشت و زیبایی که از زبان یا قلممان جاری می‌شوند، بگونه‌ای فالش یا موزون مخاطبین و مشتریانمان را دفع یا جذب می‌کنیم.

تبلیغ شما می‌تواند در سایت اینترنتی، در تبلیغ چاپی، بر رویِ بیلبورد یا حتّی در یک تیزر رادیو – تلویزیونی باشد.
امّا آیا اصلاً شما برای تبلیغات آموزش دیده‌اید؟ چگونه متن تبلیغاتیِ خود را می‌نویسید؟ آیا شما هم جزو کسانی هستید که نوشتن متن تبلیغاتیِ کسب و کارتان را به عهدۀ طرّاحِ گرافیکیِ خود می‌گذارید و در این زمینه به او اعتماد می‌کنید؟

واقعیّت این است که تبلیغ و تبلیغ‌نویسی اصول و قواعد خاص خودش را دارد. سایز بیزنس شما میلیون تومانی باشد یا میلیارد تومانی، در هر صورت با تبلیغاتِ غیر حرفه‌ای و غیر مؤثّر به شدّت تهدید خواهد شد.
به عنوان مشاور کسب و کار تاکنون بیش از ۵۰۰۰ متن و عنوانِ تبلیغاتی از برندها و سوپربرندهای ایرانی و خارجی را مورد مطالعه قرار داده‌ام ولی شاید باورش برایتان کمی سخت باشد که اعلام کنم بیش از ۸۰% این تبلیغات غیرحرفه‌ای، کم تأثیر و حتّی غلط بوده‌اند!

یکی از رایج‌ترین اشتباهات متون تبلیغاتی این است که:

متون، بیشتر از آنکه تبلیغاتی باشند، صرفاً خبری و غیرجذّاب هستند!

 

در شرایطِ اقتصاد مقاومتیِ این روزها تبلیغاتِ اثرگذار بیش از هر زمان دیگری مهم و ضروریست. در این دوران بخاطر رکود اقتصادی، طیف گسترده‌ای از مشتریانِ بالقوّه در انقباض مالی به سر می‌برند. بنابراین جذب نمودن مشتری و متقاعد نمودنش به خرید بیش از هر زمان دیگری یک کار حرفه‌ای و تخصّصی است که باید برای آن آموزش دیده باشیم یا مشاورۀ درستی گرفته باشیم.

کسب و کار شما منفعل است یا عامل؟

سرمایه‌گذاری

میزان فروش در کسب و کارهای منفعل تحت تأثیر اتّفاق‌ها و تغییرات گوناگونیست که از قضا اینروزها تعداد و تکرارشان هم کم نیست. بعبارت دیگه اگر شما صاحب کسب و کاری هستید که تحت عوامل بیرونی فروشتان کم و زیاد می‌شود مسلّماً کسب و کاری آسیب پذیر و کنترل نشده دارید. در این شرایط شما خیلی باید مراقب سود و هزینه‌های کسب و کارتان باشید.
امّا اگر می‌توانید میزان فروشتان را صرفنظر از شرایط و اتّفاقات بیرونی، خودتان تعیین کنید به شما تبریک می‌گویم چون صاحب کسب و کاری عامل هستید.

اما ۵ نکتۀ طلاییِ مربوط به تبلیغ نویسیِ اثرگذار که می‌خواهم در این شماره تقدیمتان کنم عبارتند از:
۱) مشخص نمودن نوعِ تبلیغ:
شما می‌توانید تبلیغ برندسازی یا تبلیغ مستقیم داشته باشید.

در تبلیغ نوع اوّل شما نباید بطور مستقیم کالا یا خدماتتان را معرفی یا توصیه کنید. در این نوع تبلیغ تمرکز شما باید بر روی معرفی کسب و کارتان و ارزش‌گذاری روی برند یا شرکتتان باشد.
در این نوع تبلیغ شما صرفا باید سعی کنید تا شرکت یا فروشگاهتان را بزرگ و متمایز جلوه دهید. بر این اساس شرکت‌های بزرگ اغلب فقط نام برند به همراهِ لوگوی خود را در معرض دید می‌گذارند و حداکثر از شعارشان نیز استفاده می‌کنند که هیچ یک از این موارد بطور مستقیم باعث فروش کالا یا خدمات نمی‌شوند.

امّا در تبلیغ نوع دوّم شما باید بطور مستقیم به معرّفیِ کالا یا خدماتتان بپردازید. در این روش هدف اصلی، فروش محصول است بنابراین باید از مزایای آنچه که می‌خواهید ارائه کنید بگویید.
بنابراین یکی از اشتباهات مهلک در تبلیغات این است که بعنوان یک کسب و کار کوچک تا متوسّط بدون در نظر گرفتن بودجه‌تان به تبلیغ‌های برندینگ بپردازید. مسلّماً در این شرایط چرخش مالیِ بموقع شکل نمی‌گیرد و با به تأخیر افتادن بازگشت سرمایه، احتمالِ منفی شدن حساب‌ها و ورشکستگی‌تان روزبروز بیشتر می‌شود.

۲) بیایید یکبار برای همیشه تعریف “تبلیغ مستقیم” را بیاموزید:

تبلیغ مستقیم تبلیغیست که مخاطب را ترغیب به یک اقدام کند.

با این تعریف تبلیغ مستقیم دارای ۲ بخش اصلی زیر است:
۲-۱: محتوا
شامل متن نوشتاری، عکس، فایل صوتی و فیلم

۲-۲: دعوت به یک اقدام
یعنی تبلیغتان طوری باشد که در زمان مورد نظرتان:
الف) مخاطب با شما تماس بگیرد و سوال‌های بیشتری بپرسد.
ب) وارد وبسایتتان شود و نام، ایمیل و شماره موبایلش را وارد کند.
ج) سفارش محصول بدهد.

با این توضیحات همانطور که پیشتر به آن اشاره کردم می‌بینید که:

تبلیغ پولساز

اکثر تبلیغ‌ها، تبلیغ نیستند و صرفاً اطّلاع‌رسانی هستند!

 

حالا سوال مهمّی که از شما دارم این است:

آیا تبلیغ‌های شما مخاطبینتان را به اقدامی دعوت می‌کند؟
یا شما هم مثل اغلب تبلیغ‌های غیر حرفه‌ای هیچ درخواستی از مخاطبینتان ندارید؟

تبلیغ هدفمند

یادآوری مهم:
– در تبلیغات کاری کنید که مخاطب اقدام کند.
– مخاطب باید در زمان مورد نظرتان اقدام کند.
یعنی باید برای اقدام، محدودۀ زمانی مشخص کنید.
اگر امروز تبلیغ می‌کنید ولی مشتری یکسال بعد اقدام می‌کند شما به هدفتان نرسیده‌اید!

این نکته از این جهت حائز اهمیّت است که شما بعنوان یک کسب و کار کوچک آنقدری سرمایه ندارید که امروز هزینۀ تبلیغ بدهید و یکسال بعد به نتیجه برسید.

یادتان باشد:

زمان مناسب برای برگشت سرمایه برای شما به عنوان کسب و کار کوچک حداکثر ۱ ماه است.

مزیّت دیگۀ تبلیغ مستقیم اینه که شما به راحتی می‌تونید میزان هزینه‌ها و برگشت سرمایه‌تون رو بسنجید و ببینید که آیا چقدر سود یا ضرر کردید.

برای اینکار با ثبت کردن تعداد تماس‌های مشتریان بالقوّه و بالفعل می‌تونید روش کار و میزان مطلوبیت کالاتون رو ارزیابی کنید و جلوی ضررهای احتمالی رو خیلی زود بگیرید. همچنین با استمرار تبلیغ مؤثّر می‌تونید سود خودتون رو بیشتر و بیشتر کنید.

یادتون باشه که:

تبلیغ‌های مستقیم در حکم سرمایه گذاری‌های زود بازده هستند.

علیرضا ذوقی
مدرس کسب و کار و نویسندۀ کتاب
“فتح ۸ قُله در ارتباطات مردانه”

همچنین ببینید

مار و پله

مار پله

لطفاً در زندگی مارپلّه بازی نکنید! چگونه در کار و زندگیمان مُدام مجبور نشویم به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *