لطفا بَغ بَغ نکنید

لطفا بَغ بَغ نکنید

لطفا بَغ بَغ نکنید این عنوان برای مودی به کار برده می شود که در انجام کارهاتون بهانه می‌گیرید، غر می‌زنید، بیهوده بحث می‌کنید یا غیبت می‌کنید پس شما هم یک بَغ بَغ کنندۀ حرفه‌ای هستید. با ما همراه باشید تا روش های اصلاح چنین رفتار شخصیتی را اصلاح کنیم.

 

  • لطفا بَغ بَغ نکنید

بنابراین توصیه می‌کنم با این مانع درونیِ پیشرفت آشنا بشید و از راهکارهایِ ارائه شده استفاده کنید.
بَغ بَغ کننده‌ها رو همه جا میشه پیدا کرد. توی تاکسی، توی مترو، توی صفِ نانوایی، تو محیط کار، توی جمع دوست‌ها و فامیل‌ها… خلاصه پیدا کردن آدم‌های منفی کار سختی نیست و معمولاً کسایی که بَغ بَغ میکنن به روش مار پلّه زندگی می‌کنن.

امّا چرا بعضیها بَغ بَغ میکنن؟

بغ بغ ممنوع

سه علّت کلّیِ بَغ بَغ کردن، اینها میتونه باشه:

  1. نوع تربیت والدین
  2. تاثیر دوستان، اطرافیانمون و جامعه‌ای که در اون زندگی می‌کنیم.
  3.  ناتوانیِ فردی و احساسِ عقب موندگی نسبت به دیگران!

 

۱) نوع تربیت والدین

خانمی رو در نظر بگیرید که به شوهرش میگه:

“ببین نون تموم شده. دوباره نگی نگفتما. فردا برای صبحونه نون نداریم… یا الان میری نون میگیری یا اگه نمیری، فردا دوباره مثل همیشه غُر نزنیا…”

دانش تحلیل رفتار متقابل به ما میگه که این خانم در خانواده‌ای بزرگ شده که سالیانِ سال، شاهدِ چنین رفتارهایِ والدانه یا مستبدّانه‌ای بوده و بخش منطقی یا بالغ این خانم توسطِ پدر و مادرش به اندازۀ کافی رُشد نکرده.

از طرف دیگه میشه پیش بینی کرد که شوهر این خانم هم نتونسته با همسرش رفتاری منطقی داشته باشه و در برقراریِ ارتباطِ بالغانه ناتوانه. چرا؟ چون مرد خانواده میتونه برای خریدنِ نون در طولِ هفته یک زمانی رو تخصیص بده تا اصلا نیازی به تذکّر دادنِ همسرش نباشه.
ما مُجریِ آموزه‌های والدینمون هستیم و بدون آموزش و آگاهی و تغییر نمیتونیم رفتاری بهتر از رفتار والدینمون داشته باشیم.

در این مورد یک ضرب المثل قدیمی میگه:

مادر رو ببین دختر رو بگیر.

راهکار شمارۀ ۱) برای حل مشکل لطفا بَغ بَغ نکنید

تاثیر تربیتِ والدین رویِ شخصیّت و رفتارتونو نمی‌تونید به این راحتی‌ها از بین ببرید ولی بهترین پیشنهادی که می‌تونم داشته باشم اینه که:

الف) در اسرع وقت در دوره های آموزشیِ «تحلیل رفتار متقابل» شرکت کنید. این دورۀ آموزشی بعنوان یکی از ابزارهای قدرتمندِ بهبود فردی به شما کمک میکنه تا بسیاری از رفتارهای غلطِ به ارث رسیده تون مثل بَغ بَغ کردن رو کنار بگذارید.
ب) بمدّت یک هفته به رفتار و گفتارتون دقّت کنید و هر زمان بَغ بَغ کردید فورا اونو در جایی یادداشت کنید. در پایان ۷ روز لیستِ بَغ بَغ‌هاتونو ببینید و روی هر یک از اونها تمرکز کنید و سعی کنید علّت تک تکشونو پیدا کنید. در این مورد جواب این سوالها رو بنویسید:
– چی شد به چه علّت بَغ بَغ کردم؟
– در این مورد چه عوامل یا چه اتفاق‌هایی به بَغ بَغ کردنم کمک کرد؟
– در بین اطرافیانم از گذشته تا حال چه کسایی در این مورد بَغ بَغ کردند یا بَغ بَغ می‌کنند؟
– این بَغ بَغ کردن چه سود یا لذّتی برام داره؟
– این بَغ بَغ کردن چه ضررهایی برام داره؟
– چه کار کنم تا بعد از این در موقعیّت‌های مشابه دیگه بَغ بَغ نکنم؟

توصیّه:
هر زمان موقعیّتی پیش اومد که شما رو تحریک کنه به بَغ بَغ کردن و شما بَغ بَغ نکردید، بخاطر این موفقیّت به خودتون پاداش بدید.

۲) تاثیر دوستان، اطرافیانمون و جامعه

یک ضرب المثل قدیمی میگه:
اگر کسی رو میخوای بشناسی از دوستش بشناس!

لطفا بَغ بَغ نکنید

جیم ران در این مورد به افراد گروه مرجع اشاره میکنه یعنی کسایی که شما در طول هفته، ماه و سال بیشترین زمان رو با اونها سپری می‌کنید و با اونها ارتباط برقرار می‌کنید. مثل: والدین، خواهر و برادر، دوستان و بستگان، همکار یا کارفرماتون.

جیم ران میگه شما به لحاظ شخصیّت، عادت، رفتار و میزان موفقیّت میانگینِ افراد گروه مرجعتون هستید و نمی‌تونید در هر یک از این موارد بهتر از اونها باشید.

 

راهکار شمارۀ ۲)

لطفا بَغ بَغ نکنید : لیست افراد گروه مرجعِ خودتونو تهیّه کنید و بمدّتِ ۱ ماه مقابل اسم هر کدوم از اونها تک تکِ بَغ بَغ هایی که می‌کنند رو بنویسید.
در پایان یک ماه به تمام بَغ بَغ های افرادِ گروه مرجع تون نگاه کنید و روی هر مورد متمرکز بشید و فکر کنید که آیا چقدر تحت تاثیرِ اون بَغ بَغ بودید؟ شاید شما عیناً دارید همون بَغ بَغ رو تکرار می‌کنید و حتّی ممکنه بعضی از بَغ بَغ هایِ اطرافیانتون اصلاً بَغ بَغِ خود شما باشه که به اونها سرایت کرده!

۳) ناتوانیِ فردی و احساسِ عقب موندگی

لطفا بَغ بَغ نکنید : آدمهاییکه به لحاظ شخصیّتی و رفتاری در سطح بالایی هستند و در زندگیشون هدفمند و موفّق‌اند اساسا کمتر پیش میاد که بَغ بَغ کنند.
چرا؟….چون این دسته از آدمها در انجام دادنِ کارهاشون دانش و تواناییِ بالایی دارند و معتقدند که بهانه گرفتن، غُر زدن و بحث کردنِ بیهوده صرفاً وقتشونو میگیره و اونها رو عقب میندازه.
از طرف دیگه همونطوریکه میدونید یکی از اهدافِ اصلیِ غیبت کردن، به چالش کشیدنِ رفتار، شخصیّت یا موفقیّتِ فردِ غیبت شونده است!
یعنی فرد (الف) زمانی از فرد (ب) غیبت میکنه که توانایی، محبوبیّت، موفقیّت یا مقبولیّتِ فرد (ب) براش آزار دهنده باشه و در اکثر مواقع این حالت زمانی ایجاد میشه که فرد (الف) این فاکتورهای برتری رو نتونه در خودش پیدا کنه و نسبت به فرد (ب) احساسِ عقب موندگی کنه.

راهکار شمارۀ ۳)
برای رشد و بهبود فردی خودتون وقت بگذارید و سرمایه گذاری کنید. سرمایه‌گذاری برنده ها شاید زمانِ برگشتش یک کم طولانی باشه ولی نتیجه‌اش عالی و رضایت‌بخشه پس مثل برنده ها سرمایه گذاری کنید.

راهکار شمارۀ ۴)
همین الان درسِ بَغ بَغ کردن رو به اعضای خانواده، همکارها، کارمندها و دوستهاتون توضیح بدید. یعنی خلاصۀ آموخته‌هاتون از این مقاله رو به عزیزان و اطرافیانتون یاد بدید و قرار بگذارید که هر وقت یکی از شما توی منزل، توی کلاس، محل کار یا هر جایی شروع کرد به بَغ بَغ کردن با زبان بدن مثل لبخند زدن و حرکت دادنِ انگشت اشاره به چپ و راست به نشونۀ «نه اینکار اشتباهه» این کلمه رو تکرار کنید:
بَغ بَغ… بَغ بَغ… بَغ بَغ… بَغ بَغ… بَغ بَغ… بَغ بَغ… بَغ بَغ… بَغ بَغ
اونقدر تکرار کنید تا اون فردِ بَغ بَغ کننده متوجّهِ بَغ بَغش بشه و بَغ بَغ کردن رو متوقّف کنه!      


علیرضا ذوقی: مربی و مشاور بهبود فردی و سازمانی و مدرّس دورۀ جامع «ستارگان رهبری و فروش»  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *