تیپ شخصیتی من چیست؟

تیپ شخصیتی من چیست؟ MBTI

تیپ شخصیتی من چیست؟ سوالی که همه از خود می پرسند، تا بدانند که در زندگی خود از چه تیپ شخصیتی برخوردار هستند؟ در این مقاله به بررسی ۱۶ تیپ شخصیتی بر اساس MBTI می پردازیم و بصورت کامل به شما کمک میکنیم تا تیپ منحصر به فرد خود را یافته و نسبت به بهبود آن در کسب و کار و زندگی خود دقیقتر اقدام کنید.

تیپ شخصیتی من چیست؟

شخصیت مجموعه‌ای است از رفتار، واکنش و فعالیت‌های یک فرد. والدین و مربیها، ژنتیک و جامعه ای که در آن متولد شده ایم و زندگی کرده ایم بر روی شخصیّت مان تاثیرگذارند.

آزمون MBTI یا میرز-بریگز یک پرسشنامه شخصیت شناسی و یکی از بهترین ابزارهای سنجش شخصیت است که ترجیحات هر فرد در درک جهان و چگونگی تصمیم گیری او را مشخص می کند.

با توجه به طولانی بودن مباحث شخصیت شناسی بر اساس تیپ فردی بر آن شدیم تا در این مقاله با معرفی اجمالی بر اساس روانشناختی رفتار فردی به شما کمک کنیم تا در مورد تیپ شخصیتی خود اطلاعاتی کسب کنید.

طبق روش MBTI تیپ های شخصیتی به ۱۶ دسته تقسیم می شوند که بصورت کامل به معرفی آنها خواهیم پرداخت. برای مشاهدۀ هر مطلب و اطلاعات کامل از تیپ شخصیتی مورد نظر خود روی عنوان هر بخش کلیک کنید تا وارد بخش تشریحی آن شوید.

MBTI

 

هر تیپ شخصیتی از چند خصوصیت معروف برای معرفی استفاده می کند که در ادامۀ این مقاله بطور مختصر و مفید به معرفی این خصوصیات فردی می پردازیم تا شما بتوانید به سادگی در سریعترین زمان به تیپ شخصیتی خود پی برده و اطلاعات کافی در مورد آن را کسب کنید.

در این مقاله تعریفی که از تیپ های شخصیتی مختلف ارائه خواهیم کرد شاید کاملا دقیق نباشد اما بر اساس نتیجۀ مطالعۀ شخصیت های مختلف تهیه شده اند و میتوانند برایتان تلنگرها و گشایش های خوبی به ارمغان بیاورند.

 • تیپ شخصیتی ENTP : ملاحظه کار، منطقی، کل نگر، برونگرا

تیپ شخصیتی ENTP هوش و درک بالایی دارد، دارای انرژی زیاد و علاقه مند به صحبت کردن است. می تواند مشکلات و مسائل را به خوبی مدیریت و حل نماید. در ایجاد فرصت های فکری دارای مهارت خوبی است. و کارهای ساده و عادی برای تیپ شخصیتی ENTP خسته کننده است. همیشه به دنبال فرصت ها و ایده های جدیدی در زندگی و کسب و کار خودش  می باشد.

شغل های مناسب برای تیپ شخصیتی ENTP بازار یابی، مدیریت منابع انسانی، روابط عمومی، حسابداری، مهندسی نرم افزار و مدیریت هتل ، روزنامه نگاری و مربی ورزش می باشد.

 

 • تیپ شخصیتی ISTJ: درونگرا، منطقی، حسی، قضاوتگر

افرادی آرام و جدی هستند که در انجام امور نظم و دقت زیادی داشته و در همین راستا به موفقیت دست پیدا میکنند. آنها افرادی متعهد، بسیار عملگرا و واقع بین هستند.بسیار منطقی بوده و بر انجام صحیح و به موقع کارها تاکید دارند. بر مبنای اصول خود عمل می کنند. از رعایت کردن اصول و قوانین در تمامی ابعاد زندگیشان  لذت می برند. وفاداری و پیروی از سنت ها برای آنها اهمیت بالایی دارد.

شغل مناسب تیپ شخصیتی ISTJ مدیر اداری، مهندسی پرواز، تحلیلگری بازار و برنامه نویسی است.

 

تیپ شخصیتی ENFP

 • تیپ شخصیتی ENFP : داوری کننده،منطقی،کل نگر،برونگرا

شخصیت بسیار رک و قاطعانه ای دارند. اهل آموزش و علاقه مند به یادگیری هستند. دارای اعتماد به نفس بالاست و  تمایل زیادی دارد تا ایده های خود را به دیگران ارائه کند. توانایی و قدرت بالایی در حل مسایل سازمانی و شغلی خود دارد و عاشق برنامه ریزی بلند مدت و هدف دار در کسب و کار است.

شغل مناسب برای شخصیت های ENFP مدیریت کسب و کار، حوزه های مالی، بازاریابی، مدیریت ارشد، اقتصاد، روانشناسی و خلبانی است.

 • تیپ شخصیتی ESFP: برونگرا، کل نگر، ملاحظه کار و احساسی

پر از اشتیاق در ایجاد ایده های جدید است. دارای انرژی مثبت بالایی است و دوست دارد با الهام گرفتن از الگو های ذهنی خودش برای رسیدن به اهدافش عمل کند. قدردان دیگران است و در روابط دارای انعطاف بالایی می باشد و قدرت بیان و مذاکره بالایی دارد.

شغل مناسب برای تیپ شخصیتی ESFP در زمینه های طراحی، مُد، گرافیک، کارشناسی روابط عمومی و مدیریت بازار یابی، تبلیغات، مددکاری، مشاوره شغلی و درمانگر گفتاری، بازیگری، طراحی داخلی و سردبیری می باشد. 

 

تیپ شخصیتی ENFJ

 • تیپ شخصیتی ENFJ: برونگرا، کل نگر، قضاوت کننده و احساسی

در زندگی خود بسیار مهربان و دوست داشتنی هستند. برای احساسات و نیازهای خود و علایق شخصی ارزش و اهمیت بالایی قایل اند. مسئولیت پذیرند و می توانند توانایی فردی افراد را کشف و آنها را در رسیدن به اهدافشان کمک کنند. رهبران بسیار خوبی هستند و توانایی بالایی در انگیزه دادن به افراد زیر دست خود دارند و به انتقاد و تحسین بیشتر اهمیت می دهند.

شغلهای مناسب برای تیپ شخصیتی ENFJ مدیریت خدمات مشتریان، مشاوره شخصی، مدیر روابط عمومی، مددکار، مربی رشد، کارشناس بازاریابی و تبلیغات و نویسندگی می باشد.

 

 • تیپ شخصیتی ESTP: برونگرا، جزیی نگر، منطقی و ملاحظه کار

افرادی هستند انعطاف پذیر در محیط کار و بخاطر عملگرا بودن دوست دارند به نتیجۀ سریع برسند. با قدرت و اراده برای حل مشکلات اقدام میکنند. به برنامه ریزی و تمرکز کردن روی آینده علاقۀ چندانی ندارند وبیشتر دوست دارند در لحظه زندگی کنند و تجربه کردن در هر کاری را ترجیح می دهند و از کارهای گروهی و جمعی لذت می برند.

تیپ شخصیتی ESTP مناسب شغل های پلیسی، مهمانداری هواپیما، عکاسی، آشپزی، کارمند بانک، آتشنشان، مهندسی برق، فروشنده و مشاور املاک می باشند.

 

 • تیپ شخصیتی ESFP: برونگرا، جزیی نگر، احساسی و ملاحظه کار

صمیمی، عاشق معاشرت و خونگرم هستند و دوست دارند کار خود را شادتر کنند. به خوبی با دیگران کنار می آیند و سازش را دوست دارند. بسیار صبور و حساس هستند و اهل یادگیری اند. اصولا ناراحتی و خوشحالی خود را راحت تر بروز می دهند و دارای روحیه انتقاد پذیری بالایی هستند.

تیپ شخصیتی ESFP مناسب شغل های پزشکی، پرستاری، گفتار درمانی، فیزیوتراپی، مددکاری اجتماعی و مربی ورزشی می باشد.

 

 • تیپ شخصیتی ESTJ: برونگرا، جزیی نگر، منطقی و داوری کننده

افرادی توانمند در مدیریت کردن آدمها و سازماندهی نمودن آنها می باشند و بسیار دقیق و متمرکز عمل میکنند. در کارهای خود بسیار قاطع و مصمم هستند و دوست دارند مطابق اهدافی که در فکر دارند عمل کنند.

شغل های تیپ شخصیتی ESTJ تکنیسین کارهای پیچیده، قاضی، داروساز، مدیر داخلی و مسئول دفتر می باشد.

 

تیپ شخصیتی INTP

 

 • تیپ شخصیتی INTP: درونگرا، کلی نگر، منطقی و ملاحظه کننده

با توجه به درونگرا بودنش روابط اجتماعی را چندان دوست ندارند و بیشتر روی افکار خود متمرکزند و با محیط و شرایط مختلف شغلی و زندگی سازگارترند.

افرادی هستند انتقاد کننده و تحلیلگر که بدون منطق چیزی را قبول نمی کنند. 

مناسبترین شغل های تیپ شخصیتی INTP پزشکی تخصصی، حسابداری و تحلیل مالی، شغل هایی مثل: روزنامه نگاری، گرافیک، سینما و کارگردانی هستند.

 

 • تیپ شخصیتی INTJ: درونگرا، کلی نگر، منطقی و قضاوت کننده

توقع بالایی از اطرافیان خود دارند و اینکه در کارشان بسیار با انگیزه و مصمم هستند و شاید همین خصوصیات باعث داشتن اراده قوی در چنین تیپ های شخصیتی می باشد. با توجه به الگو های فکری خود دوست دارند اطرافیان وی را حمایت و کمک کنند. در انجام امور کارها سبک و روش مخصوص به خودشان را دارند و کمتر از ایدۀ دیگران استفاده میکنند.

شغلهای مناسب تیپ شخصیتی INTJ شامل نویسندگی، نقاشی، برنامه نویسی، مدیریت سایت،حسابداری، کارشناسی امور مالی می باشد.

 

 • تیپ شخصیتی INFP: درونگرا، کلی نگر، منطقی و ملاحظه کار

بسیار متعهد و وفادار هستند و این رابطۀ وفاداری را در کار می توانند ثابت کنند، کمک میکنند تا دیگران پیشرفت کنند. کنجکاو هستند و از فرصت های شغلی که در اختیار دارند به خوبی استفاده می کنند. درک بالایی دارند و دوست دارند خودشان مشکلاتشان را حل کنند و تا زمانی که کسی ارزش های فردی شان را زیر سوال نبرد با وی همکاری میکنند.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی INFP شامل مدیریت منابع انسانی، تدریس، مشاوره، مدیریت توسعه و بخش های فنی می باشد.

 

تیپ شخصیتی INFJ

 • تیپ شخصیتی INFJ: درونگرا، کلی نگر، منطقی و ملاحظه کار

به حامی بودن علاقه دارند و دوست دارند تا به دیگران کمک کنند و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند. به ارزش های خود بسیار متعهدمی باشند و دارای ایده های خلاق  هستند و دارای قدرت تحلیل بالایی هستند.

مناسب ترین شغل برای تیپ شخصیتی INFJ می تواند کارشناسی روابط بین فردی، ارتباط با مشتری، طراحی و نقاشی و مددکاری باشد.

 

 • تیپ شخصیتی ISTP: درونگرا،جزیی نگر،منطقی و ملاحضه کار

انعطاف پذیری بالایی دارند و با شرایط و مسایل موجود کنار می آیند. با توجه به قدرت تخیل بالایشان می توانند بسیاری از مسایل را حل کنند. در کارها و رفتار خود صریح و صادق هستند و به هیچ وجه دوست ندارند سلایق شخصی را در کار دخالت دهند. با توجه به استقلال بالایی که دارند بر اساس انتظارات دیگران عمل نمی کنند و خط مشی مخصوص به خودشان را دنبال میکنند.

شغل مناسب تیپ شخصیتی ISTP انواع رشته های مهندسی، برنامه نویسی، نقشه برداری، دیجیتال مارکتینگ، نجاری و آتشنشانی می باشد.

 

 • تیپ شخصیتی ISTJ: درونگرا، جزیی نگر، منطقی و قضاوت کننده

در کارمندی بسیار دقیق و سختکوش هستند و می توانند جزییات بیشتری را به خاطر بسپارند. روی کارهای خود دقیق هستند و تنهایی را به جمع ترجیح می دهند. دارای شخصیتی با ثبات هستند. مسولیت پذیری بالایی دارند و وقت شناس هستند. کم حرف و آرام و جدی هستند و برای رسیدن به هدفشان آماده اند تا تلاش زیادی میکنند.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISTJ حسابداری و جسابرسی، امور مربوط به بایگانی، کتابداری می باشد. 

 

 • تیپ شخصیتی ISFP: درونگرا، جزیی نگر، احساسی و ملاحظه کار

بسیار آرام و خونگرم هستند و مسولیت پذیری بالایی دارند. به حریم خصوصی مردم اهمیت می دهند و از کشمکش و حاشیه دوری میکنند. برای پیشرفت کاری دائماً نیاز به حمایت دارند و همکاری صمیمی و علاقمند به کار هستند.

شغل های مناسب برای تیپ شخصیتی ISFP منشی گری و مسول دفتر، امور مربوط به بیمه و پرستاری و معلم کودکان می باشد.

 

تیپ شخصیتی ISFJ

 • تیپ شخصیتی ISFJ: درونگرا، جزیی نگر، احساسی و قضاوت کننده

به احساسات دیگران اهمیت می دهند و در کارهای خود مسولیت پذیرند و پشتکار خوبی دارند. روابط احساسی برای آنها بسیار مهم است.  ساکت بودن و تواضع را ترجیح می دهند. بسیار زحمت کش و کوشا هستند و دارای شخصیتی مسولیت پذیر هستند. دوست دارند کاری که برایش زحمت میکشند مفید واقع شود.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ISFJ امور اداری، طراحی داخلی، موسیقی، مسول اداری، مسول خدمات مشتری مداری می باشد.

 

1 دیدگاه برای “تیپ شخصیتی من چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *