کار و زندگی به روش مار پلّه

کار و زندگی به روش مار پلّه بصورت کاملا موشکافانه به بحث و بررسی برخورد با چالش های پیش روی شما در زندگی و کسب و کار می باشد که با ذکر مثال و ارایه راه کارهای اصولی به شما کمک میکند در کار و زندگی مُدام مجبور نشویم به عقب برگردیم؟

لطفاً در زندگی مارپلّه بازی نکنید!

چطوری در کار و زندگیمون مُدام مجبور نشیم به عقب برگردیم؟

۸۰% از مردم اسیرِ چرخه‌هایِ تکراریِ زندگی هستند و فُرصت مطالعه  

 

کار و زندگی به روش مار پلّه

و بازنگری کردنِ کارهاشون رو ندارند. اونها عُمر و انرژیشون رو با پرداختن به کارهای کم اهمیّت هدر می‌دهند!

 

  • کار و زندگی به روش مار پلّه

اکثر آدم‌هایی که تا امروز در کلاس‌ها و سمینارهام ملاقات کردم یک وجه مشترک داشتند و اون اینه که: تا قبل از اینکه بیان تو کلاسها و  آموزش رو شروع کنند معمولاً در حوزه‌های مختلفِ زندگیشون از روش سعی و خطا استفاده می‌کردند!
بعضی‌ها بدون شناخت از خودشون صرفاً به توصیۀ دیگران یا تحتِ تأثیرِ جوّ حاکم بر جامعه، یک رشتۀ تحصیلیِ عنوان‌دار رو انتخاب می‌کنند و در حین یا بعد از فارغ التحصیلی پشیمان میشن و میرن سراغِ یه رشتۀ دیگه!  یک شُغل جدید نظرشون رو جلب می‌کنه، خیلی زود مشغول اون میشن ولی بعد از مدّتی اون شغل دلشون رو میزنه و مجبور میشن برَن دنبالِ یک شغل دیگه!

در ارتباطاتِ بین فردی هم وضع به همین منواله. بدون شناخت از نقاطِ ضعف و قوّت خودمون و بی توجّه به دانشِ خودشناسی و مردم شناسی وارد رابطه‌های کاری و عاطفی می‌شیم، کلّی وقت و انرژی صرف می‌کنیم و پس از مدّتی با احساسِ تلخِ بازَندگی از اون رابطه بیرون می‌آییم و ای کاش می‌تونستیم از اون شکست‌ها پند بگیریم تا اشتباهاتمون رو دوباره تکرار نکنیم ولی بدونِ آموزش و دانش این اتّفاق مثبت هم نمی اُفته.

 

ارتباطات پُشت ذرّه‌بین صداقت

همۀ ما از یکسری آدمها گلایه داریم و وقتی کمی با دیگران وقت میگذاریم و به گَپ و گفت مشغول میشیم روایتِ داستانهایِ تراژدی گونۀ ارتباطاتِ بین فردی شروع میشه.
همه از دستِ هم گله‌مندیم و شکایت داریم! هیچیکس خودش رو مقصّر نمیدونه و علّت تمام شکستهامون در کار و زندگی دیگرانند و ما شکوهمندانه و با افتخار خودمون رو آدمی مظلوم و بدونِ ایراد معرّفی میکنیم و وقتی آه و ناله کردن ها و تمارُضاتمون با همدردی و تأییدِ اطرافیانمون همراه میشه دلمون غَنج میره و از خودمون راضی میشیم!
به همین علّته که مستعدّ تکرارِ اشتباهاتمون میشیم و در موقعیّتهای مشابه دوباره به پایین سُر میخوریم و به جایِ قبلیمون برگردونده میشیم چون اساساً مثل آدمهای موفّق روی خودمون هیچ سرمایه گذاری خاصّی نکردیم. دعوت میکنم در این مورد مقالۀ: «سرمایه گذاریِ بَرَنده ها»  رو حتماً مطالعه کنید.

 

مدالهایِ مظلومیّتِت رو از سینه‌ات بِکَّن!

 

کار و زندگی به روش مار پلّه : مظلوم نمایی تویِ محل کار، در منزل، در اتاقِ مشاوره، داخلِ مترو یا استخر همه جا وجود داره. در ایران، اروپا یا آمریکا فرقی نمی‌کنه، تنها تفاوتشون در نوعِ داستان یا هُنرِ راوی در آتش زدنِ دلِ شنونده است.
اینکار ویژگیِ آدم‌هایِ ناموفّق و ۸۰ درصدیِ جامعه است. اونهایی که فکر می‌کنند با مظلوم نمایی‌هاشون می‌تونند تمامِ نادونی‌ها، دست و پا چُلفت بودن‌ها و ایراداتشون رو توجیه کنند و خودشون رو از طوفانِ انتقادهایِ دیگران مصون نگه دارند.
این اکثریّتِ پُر حسرت در زندگی، هنوز متوجه نشده‌اند که در هر شکستی باید سهمِ خودشون رو ببینند و به خودشون بگن: «این زندگیِ منه و من تنها مسئولِ زندگیِ خودم هستم.»  در این مورد پیشنهاد میکنم حتما مقالۀ: «قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری» رو مطالعه کنید.

 

زندگی مسابقۀ ماراتُن نیست


بعضی‌ها صحنۀ زندگی رو کلاً با پیستِ مسابقه اشتباه گرفتند و یک عمر در کار و زندگیشون بدونِ بازبینی و بازنگریِ مسیر طی شده و تحلیلِ عملکردشون صرفاً سعی می‌کنند با سُرعتِ زیاد به پیش برن. بواسطۀ نا آگاهی‌هاشون با سَر می‌رن توی دیوار و با کُلّی داستانِ جگرسوز به جای قبلیشون برمی‌گردند و این بازی رو ۵۰ سال تکرار می‌کنند. بازی‌ای که خیلی شبیه به بازیِ مارپلّه است!
یادتون باشه: در کار و زندگی یا در ارتباطات اصلاً مهم نیست که با چه سرعتی در حال حرکتیم مهم اینه که در چه جهتی داریم حرکت می‌کنیم؟

 

ترمزدستی‌هایِ زندگی رو ببوسید!

نکتۀ بعدی در مورد مسیر زندگی اینه که چه بخواهیم چه نخواهیم در قسمت‌هایی از زندگی بواسطۀ بعضی اتّفاق‌های ناگوار که از دستمون خارجه متوقّف میشیم. این نوع توقّف‌ها بخشی از سفر هستند درست مثل زمانیکه در یک مسیرِ برفی یا یخبندون مجبور می‌شیم برای مدتی توقف کنیم. اگر مثل مسافر آموزش دیده و ماهری که نقشۀ راه داره بتونیم مسیر درست رو از بیراهه تشخیص بدیم، مجبور نمیشیم که مُدام راهمون رو تغییر بدیم یا به عقب برگردیم.
توقّف‌های اجباریِ زندگی اغلب موهبت‌هایی هستند که می‌تونند ما رو از یک اتّفاق ناگوار نجات بدهند. این توقّف های ناخواسته برامون فرصت‌هایی رو ایجاد میکنند تا بتونیم عملکردمون و رفتارمون رو مورد ارزیابی قرار بدیم و در روش هامون تجدیدِ نظر کنیم.

 

مراقب این ۳ تله باشید

دام‌های عناوین برای انسان‌ها
کار و زندگی به روش مار پلّه : من و شما این مهارت رو داریم که اُستادانه ضعف‌ها و نادونی‌هامون رو پُشت القاب و عناوین‌مون یا پُشت مدرک تحصیلی‌مون پنهان کنیم و با قدرتِ توجیه کنندگیِ عالی، خودمون رو از اشتباه ها مبرّی جلوه بدیم و مغرورانه به اشتباهاتِ سریالی‌مون ادامه بدیم!
جهل و توجیه و غرور می‌تونند مسیر موفقیّت در زندگی رو برای ما و اطرافیانمون طولانی یا پُرهزینه کنند. پس فارغ از سن و جنسیّت، مقام و موقعیّت و فارغ از مدرک تحصیلی تا می‌تونید به کمک آموزش و خودشناسی با تله‌های درونی خودتون آشنا بشید.

 

بازدارنده‌ترین واژۀ عصر

عوامل بازدارنده
کار و زندگی به روش مار پلّه

دانش و معلوماتِ قدیمی‌ نمیتونه زندگی جدید و ایده‌آلی برامون به ارمغان بیاره. ما برای اینکه از یک سوراخ ۲ بار گزیده نشیم و اشتباهاتمون رو تکرار نکنیم باید خودمون رو مُدام در معرضِ آموزش قرار بدیم. واژۀ فارغ التّحصیلی اشتباه‌ترین واژۀ عصر ماست ما صرفاً آدم‌هایِ نیمه تحصیل کرده‌ای هستیم که نیاز داریم هر روز چیز جدیدی یاد بگیریم تا دچار پَس‌رفت و بازگشت به عقب نشیم.

برای آموزش بیشتر در مورد موضوعات این مقاله می‌تونید از محصول «۱۰گام طلایی تا قهرمانی در زندگی»   استفاده کنید.


علیرضا ذوقی: مربی و مشاور بهبود فردی و سازمانی و مدرّس دورۀ جامع “ستارگان رهبری و فروش”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *