سرمایه‌گذاری‌ بَرنده‌ها

من هم مثل شما پول زیاد از دست دادم. شاید شما هم مثل من زیاد پول درآورده باشید و به امید بازگشتِ سود جاهای مختلفی سرمایه گذاری هم کرده باشید. در سرمایه‌گذاری‌ بَرنده‌ها با ما همراه باشید.

  • سرمایه‌گذاری‌ بَرنده‌ها

همونطوری که میدونید سرمایه گذاری کردن به دانش و اطّلاعات خاصی نیاز داره و آدمهای موفّق تو زندگیشون همیشه سبد یا سبدهایی از سرمایه گذاری دارند. مثل یک کشاورز در سبدهای مختلف سرمایه گذاری میکنند و صبورانه منتظر میمونند تا سود سرمایه شون رو برداشت کنند. 

سرمایه‌گذاری‌

 در طول این سالها بعد از سرمایه‌گذاریهایِ مختلفی که روی ملک و سهام و امثالهم انجام دادم به این نتیجه رسیدم که: اگر پیش از شروع کار و تجارت و برقراری ارتباط شغلی با آدمهایِ مختلف، ابتدا روی خودم و نقاط ضعفم کار میکردم می تونستم جلوی خیلی از ضررهام رو بگیرم. فهمیدم اگر قبل از کار بازرگانی اطلاعات تجاریم رو تقویت کرده بودم سودهای بیشتری برام حاصل می‌شد.

این یک واقعیته که در گذشتۀ نه چندان دور من خودم رو به درستی نمی‌شناختم و نمی‌تونستم بهترین واکنش رو در موقعیّتهای مختلف از خودم نشون بدم. واکنشهایی که همۀ ما بطور ناخودآگاه تحت تأثیرِ آرکتایپهای شخصیتی، عقده ها و سایه هامون از خودمون بروز می‌دیم و دیر یا زود پاداش یا تاوانشون رو هم دریافت میکنیم. متأسّفانه برای  هزینه ها و خسارتهای ناشی از تصمیم گیریهای غلطمون تو زندگی هیچ کنتوری نداریم تا اهمیتِ اینگونه واکنشهایِ نابخردانه مون رو بفهمیم و زودتر براش کاری کنیم!

سرمایه‌گذاری‌ بَرنده‌ها : بنابراین متوجه شدم که قبل از هر نوع سرمایه‌گذاری و قبل از هر قرارداد مشارکت یا ارتباط کاری اوّل باید بتونم خودم رو درست بشناسم و تصمیم گیریهام رو مدیریّت کنم.

 

مطلب پیشنهادی دیگر برای مطالعه عمیق تر : لطفا بَغ بَغ نکنید

بنابراین به این اصل اعتقاد پیدا کردم که مسلّط شدن بر خودمون بزگترین سرمایه ایه که هر آدمی میتونه داشته باشد. اگر یه نفر نتونه با شناخت کافی از خودش رفتارهاش رو تحلیل و مدیریت کنه شاید میلیاردها تومن پول و ثروت رو بخاطر یکی از ضعفهاش (مثلا : هیجانی و احساساتی بودن) با امضای یک قرارداد غلط از دست بده!

با این جمله میخوام بگم در درون همۀ ما یک منِ خام و نادون وجود داره. این منِ خامِ درونمون میتونه دُرِّ درونِ من و شما باشه و در عین حال میتونه دامِ درونی مون باشه که این موضوع رو به همراه ۲۰ تا تست و تحلیل تست، تمرین، دستورالعمل و راهکار در محصول: «اوّلین ویزای سفر قهرمانی» بطور کامل توضیح دادم که شما رو به اون ارجاع میدم.

 

سرمایه‌گذاری‌ بَرنده‌ها

 

حالا به نظر شما اساسا کدوم سرمایه گذاری برای ما الویّت داره؟

سرمایه‌گذاری‌ بَرنده‌ها : سرمایه‌گذاری در بخش‌های گوناگون اقتصاد برای رسیدن به سود بیشتر و افزایش موجودی حساب بانکی یا سرمایه‌گذاری روی خودمون برای رسیدن به خودآگاهی و حاکمیت و اقتدار بیشتر در زندگی؟

همونطور که اشاره کردم نباید الویت اوّلمون این باشه که چقدر سرمایه یا درآمد داریم. قبل از هر چیز باید به این مهم بپردازیم که آیا می‌تونیم از داشته‌ها و سرمایه‌مون به درستی بهره برداری کنیم یا نه؟

اصلا اگر تحت شرایطی سرمایه‌مون رو از دست بدیم آیا می‌تونیم همچنان احساس ارزشمندی درونی داشته باشیم و کماکان امیدوار باقی بمونیم؟ یا با از دست دادن داشته‌هامون احساس بی‌هویتی، بی‌معنایی و پوچی بر ما مستولی میشه و از زندگی مایوس می‌شیم؟

بنجامین فرانکلین در این باره خیلی ساده و در عین حال عمیق میگه:

«برای اینکه پولت بیشترین سود رو بده، جیبت رو در مغزت بریز!»

چیزی که اکثر مردم ازش غافلند اینه که دنیای بیرونی مون نتیجۀ دنیای درونی مونه. یعنی برای اینکه ثروتمند بشیم و به پول برسیم اوّل باید از درون ثروتمند و غنی بشیم و ثروتمندیِ درونی مستلزم سرمایه گذاریمون روی آموزش و یادگیریمونه!

سرمایه‌گذاری روی خودمون یعنی فراگیریِ آموزش‌هایی که ما رو با نقاط قوت و ضعف درونیمون آشنا کنه و باورهامون رو نسبت به زندگی، پول، ثروت و نظایر این‌ها اصلاح کنه.

در فرآیند چنین آموزشهایی ما متوجه می‌شیم که مهمترین عامل ضررهامون، خودمونیم و تنها بازدارنده مون در مسیر موفقیت کسی نیست جز خودِ خودِ ما!

آنچنان که حافظ فرمود:

میان عاشق و معشوق هیچ حایل نیست / تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز

شاید یک عمر زندگی لازم باشه تا متوجه بشید که بدون شناخت از خودتون و بدون بهبود دنیای درونیتون، نمیتونید دنیای بیرونی و کیفیت زندگیتون رو بهبود ببخشید.

اگر زندگی تمام آدمهای موفق ایران و جهان رو مورد مطالعه قرار بدید متوجه میشید که همۀ اونها مراحل شناخت، رشد و پرورش فردی رو طی کرده و اکثرشون در این راه هزینه های زیادی پرداخت کرده اند.

سرمایه‌گذاری‌ بَرنده‌ها : مطالعۀ زندگی آدمهایی مثل آنتونی رابینز، رندی گیج، برایان تریسی، لوییز هی و دبی فورد موید این ادّعاست. طبق گفته های خودشون همه این آدمهای موفق، موفقیتشون رو مدیون خودشناسی و توانمندسازی فردیشون هستند.

در واقع ما با سرمایه گذاری روی خودمون سرنوشتمون رو به دست بی رحم قضا و قدر نمی‌سپاریم و آینده‌مون رو مشروط به بخت و اقبال نمی‌کنیم. در فرآیند بهبود و توانمندسازی فردی متوجه می‌شیم که ما با آموزش و یادگیری و با کسب دانش و مهارت می‌تونیم شانس موفقیت خودمون رو در کار و زندگی بیشتر کنیم و بخت و اقبالی خوش برای خودمون رقم بزنیم.

«سرمایه‌گذاری روی خود» به ما این امکان رو می‌ده که زمام آینده مون را در دست بگیریم و سرنوشتمون رو اونطوری که می‌خوایم رقم بزنیم. ما با آموزش و کسب آگاهی می‌تونیم از استعدادها، منابع و فرصت‌های پیرامونمون بهره برداری بیشتری کنیم و در مسیر رشد و تحوّل بدرخشیم.

به پشتوانۀ تدریس، مشاوره و مطالعۀ زندگی آدمهای موفق و ناموفق زیادی که در طول سال‌های گذشته اونها رو در کلاس‌ها و کارگاه‌های گوناگون ملاقات کردم و با استناد به تجربۀ شخصی خودم در کار و زندگی قاطعانه عرض می‌کنم که هرجا برای آموزش و یادگیری کوتاهی کنید دیر یا زود از همون نقطه آسیب خواهید دید و به هر میزان که برای آگاهی، رشد و توانمندسازی خودتون سرمایه گذاری کنید، پاداش و سودش رو دریافت میکنید. پس سرمایه گذاریِ آدمهای موفّق و بَرَنده رو فراموش نکنید و جیب تون رو در مغزتون بریزید.


علیرضا ذوقی: مربی و مشاور بهبود فردی و سازمانی و مدرّس دورۀ جامع «ستارگان رهبری و فروش»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *