قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری

قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری به بحث و بررسی مشکلات و معظلات عدم دست یابی به اهداف و خواسته ها در طول عمر زندگی اشخاص می پردازد و با ذکر مثال هایی از انواع مشکلات پیش روی هر فرد، به روش های خوب مبارزه با این مشکل و ارایه راهکار برای حل چالش ها می پردازد.

  • قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری

مطمئنّم که برای شما هم مثل من هر ازگاهی یکدفعه اتّفاق‌هایِ ناگوار و غیر منتظره‌ای رُخ داده. ما معمولاً برای مواجه شدن با این اتّفاق‌ها آمادگی نداریم!

می‌دونید دیگه…آدم چه حالی میشه وقتی توی این موقعیّت‌های ناگهانی و سخت قرار می‌گیره. تمام برنامه ریزی‌های آدم نقشِ بر آب میشه و در هر لحظه آدم آرزو میکنه که ای کاش هر چه زودتر از این وضعیّت بیاد بیرون.
این یک واقعیّته که زندگی نمی‌تونه همیشه به کاممون باشه. گاهی برخلافِ خواسته‌ها و آرزوهامون دنیا اونطوری که می‌خواهیم پیش نمیره.

بعنوان مثال: توی چند ماه فروشمون اُفت می‌کنه، توی ارتباط‌هامون با دیگران سوءِ تفاهم ایجاد می‌شه، پولی که روش حساب می‌کردیم به موقع به دستمون نمیرسه به همین خاطر نمی‌تونیم به تعهّداتمون عمل کنیم یا پیش میاد که یک نفر آدمِ مُغرِض یا مریض چوب لایِ چرخمون می‌کنه و اینطوری میشه که چرخِ کار و زندگیمون اونطوری که باید بچرخه نمی‌چرخه و خُلاصه انگار بخت با ما یار نیست و روزگار به کاممون تلخ میشه!

 

چرا برخلاف مِیلمون قهوۀ بدبیاری رو می‌نوشیم؟

 

پول، خونه، ماشین، موقعیّتِ اجتماعیِ خوب، مدرک تحصیلیِ دلخواه

۱) یک چیزهایی کم داریم:

 مثل: پول، خونه، ماشین، موقعیّتِ اجتماعیِ خوب، مدرک تحصیلیِ دلخواه، فُرصتی برای رفعِ سوءِ تفاهم و …

۲) بینش مثبت و دُرستی نداریم:

۲-۱: ما اغلب یادمون میره که همۀ آدم‌های دنیا مسأله یا مشکل دارند. مسایل و مشکلاتِ خیلی‌ها از ما بزرگتر یا حتّی پیچیده‌تره! اون‌هاییکه مشکلات مالی دارند میگن حاضر بودم یک دست نداشتم بجاش درگیرِ این وضعیت نبودم و اونی که یک دست نداره میگه کاش سالم بودم و مثل تو بدهکار بودم اونوقت تلاش می‌کردم و خلاصه یکروز بدهیم رو می‌دادم!
خُلاصه اینکه: همه حسرتِ زندگی یکدیگرو میخورند و میگن کاش بجای این مشکلم، اون مُشکل فلانی رو داشتم ولی بجاش…
پس یادتون باشه:

هر مسأله یا حادثه‌ای که براتون اتّفاق می‌اُفته به این فکر کنید که این نهایتِ مشکلی نیست که آدم می‌تونه داشته باشه و غیر از شما هستند آدم‌هایی که مسایل پیچیده‌تری دارند.

۲-۲) ما اصلاً نیومدیم به این دنیا که بدون مسأله باشیم و مُدام در رفاه و آسایشِ مطلق عُمرمون رو سپری کنیم. فلسفۀ زندگی مواجه شدن با مسایلِ گوناگونیه که در ما انگیزۀ تغییر، رُشد و آگاهیِ بیشتر ایجاد کنه. ما با کم کردنِ جهل‌هامون، موفّق میشیم تا جبرهامون رو کم و کمتر کنیم. پس ما مثل یک خشتِ خام اومدیم توی این دنیا تا مُدام با تجربه کردنِ بالا و پایین هایِ زندگی پُخته‌تر و قیمتی‌تر بشیم.

۲-۳) وقتی توی کار و زندگی حادثه‌ای اتفاق می‌اُفته مثلاً کلاهمون رو برمی‌دارند، بهمون خیانت می‌کنند، دورِمون می‌زنند یا نمونه‌هایی شبیه به این‌ها… این بلاها برامون کلّی طلا به ارمغان میاره. مثلاً باعث میشه:
۲-۳-۱: ارتباطمون با خدا و معنویّت محکم‌تر از قبل بشه.
۲-۳-۲: غرورِ بیجامون بشکنه که خودِ غرور از عوامل مهمّ شکست هست.

 

غرور بیجا

 

۲-۳-۳: بیش از پیش متوجّهِ نعمتها و داشته‌هامون میشیم و شُکرگزارتر از قبلمون میشیم و به این ترتیب احساسِ رضایتِ بیشتری میکنیم.
۲-۳-۴: بدبیاری تو زندگی میتونه بعنوان درس عبرت، برامون بیداری به ارمغان بیاره.
۲-۴) وقتی حجم یا تعدادِ حوادث از آستانۀ تحمّلمون بیشتر بشه و ما رو مستأصل کنند نشونۀ اینه که ما در مرحلۀ عبور از یک وضعیّت نامطلوبِ تکراری بسوی وضعیّت جدید و مطلوبی هستیم.
۲-۵) خیلی وقتها ما اصلاً چیزی کم نداریم یا اصلاً اتفاق بدی نیفتاده! ما نسبت به چیزی یا فردی یا مکانی، صرفاً نیاز کاذب داریم. در صورتیکه شاید حتّی داشتنِ اون چیزهایی که آرزوی داشتنشون رو میکنیم برامون ضرر هم داشته باشه و خیر و مصلحتِ ما در نرسیدن به اون خواسته‌ هامونه!

 

تغییر نگاه
قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری

 

۳) گاهی نوعِ تفسیرمون از حوادث و بدبیاری‌ها اشتباهه و همونطور که در بندِ ۵-۲ اشاره کردم اساساً خیلی از بدبیاری‌های ظاهری، عینِ خیر و مصلحتمونه. پس لازمه که در این مورد نوع تفسیرمون رو اصلاح کنیم و به کمکِ آرکتایپِ معصومِ سالم، عینک خوشبینی بزنیم.

در این مورد پیشنهاد میکنم حتماً دو محصول «کارخانۀ نگرش» و «اوّلین ویزای سفر قهرمانی» رو تهیّه کنید. تستها و تمرین هاشون رو انجام بدید و از تکنیکهای موجود در این دو محصول بهره ببرید.  

۴) گاهی مسأله اینه که ما آدمِ شاکری نیستیم

قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری : و کلاً عادت کردیم غُر بزنیم و گلایه کنیم و بهانه بگیریم و از همه کَس و همه چیز و همه جا به بدی یاد کنیم! این‌ها آدم‌هایی هستند که به تعبیرِ من دوست دارند مُدام بَغ بَغ کنند. یعنی بحث و بگومگوی الکی میکنند، غیبت کنند، بهانه میگیرند و غُر میزنند! البته اونها فکر میکنند که این بغ بغ کردن براشون منافعی داره که صد البته اشتباه می‌کنند و با بغ بغ کردن چیزی جز ضرر عایدشون نمیشه!

در این مورد پیشنهاد میکنم حتماً مقالۀ: «لطفاً بَغ بَغ نکنید» رو مطالعه کنید و محصول: «۱۰ گام طلایی تا قهرمانی در زندگی» رو تهیّه کنید. 

 

قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری
قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری

 

۵) فقرِ اعتماد بنفس و عزّت نفس:

علّتِ اینکه بعضی‌ها مُدام فکر می‌کنند دنیا جای خطرناک و پُر از بدشانسی و بدبیاریه، اینه که هنوز نتونستند توانایی‌هایِ خودشون رو ببینند و قهرمان‌های درونِ خودشون رو احیاء کنند. به خودشون اعتمادِ کافی ندارند و نمی‌تونند خودشون رو بعنوانِ تنها مسئولِ زندگیشون بپذیرند. این افراد اساساً خودشون رو آدمِ شایسته و سزاواری برای زندگیِ مطلوب و ایده آل نمی‌دونند و فکر می‌کنند که مستحقّ اینهمه بدبیاری اند!

۶) گاهی هم اصلاً موضوع هیچکدوم از اینها نیست. علّتِ بدبیار‌ی‌های امروزت اینه که بواسطۀ خامی، ندونم کاری یا بخاطر یک اشتباه در گذشته تصمیمی گرفتی یا اقدامی کردی که طبیعتاً بعد از مدّتی الان داری تاوانِ اون کار رو میدی.
در دنیایی که من و شما در اون زندگی می‌کنیم قانون عمل و عکس‌العمل حاکمه. دنیایِ امروزِ من و شما بازتابِ نوعِ زندگیِ دیروزمان است!

 

راهکارها

 

راهکار

• میتونی بخاطر بروزِ مسایل و حوادث مُدام بترسی و بلرزی و توی کار و زندگیت مُنفعل بشی و مرگِ تدریجی رو تجربه کنی!
• میتونی خیلی زودتر بری سُراغِ طناب دار و کار رو تموم کنی!

ولی می‌تونی به این توصیه‌ها عمل کنی: قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری

a) با پدر، مادر، پدربزرگ، مادر بزرگ خلاصه یک نفر که مثبت‌تر و دنیادیده‌تر از خودت باشه یا با یک دوست مثبت و صمیمی یا حتّی یک مشاورِ دلسوز و متعهّد مشورت کن.
b) همونطور که قبلاً هم بهش اشاره کردم نوع نگاه و نوعِ تفسیرت از حوادث رو تغییر بده، خودت رو باور کن و داشته‌هات رو بخاطر بیار و مدام بابتِ اون‌ها خدا رو شُکر کن.
c) باشندگی رو تمرین و تجربه کن:
یعنی یادبگیر گاهی فقط با دردت، یا مسأله‌ات باشی و هیچ کارِ اضافه‌ای هم نکنی!
گاهی مسایلمون به مرور زمان و بخودیِ خود حل میشن و هر چی ما می‌خواهیم یک کاری کنیم تا مسأله مون رو زودتر حل کنیم بدتر مسألمون رو پیچیده تر می‌کنیم و حل شدنش رو به تعویق می‌اندازیم!

در قرآن سورۀ لُقمان آیۀ ۱۷ آمده است که:
وَالصبِر عَلی ما اصابَک

یعنی:
در برابر مصائبی که به تو می‌رسند صبرکن!

صبور بودن و باشندگی در مواجهه با مصائب و بدبیاری‌ها یعنی اینکه شنونده و بیننده باش. یعنی بررسی کن و ببین:

  •  کجای کارت ایراد داشت؟
  • کجا اشتباه کردی که دفعۀ بعد نباید اونو تکرار کنی؟
  • چه ضعفی داشتی که باید برطرفش کنی؟
  • به چه شناختی از دیگران رسیدی و از این به بعد در ارتباطاتِ خودت با اون فردِ مورد نظر چگونه باید رفتار کنی؟

در یک کلام باشندگی یعنی اینکه:

از هر حادثه، مدرسه بساز و بجایِ درد ازش پَند بگیر!

قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری : در این مورد پیشنهاد میکنم فصل چهارّم کتاب: «فتح ۸قُلّه در ارتباطات مردانه» را حتماً مطالعه کنید و تستهاش رو بزنید. نتیجۀ تست تونن رو به کمک بخش تحلیل تستهای کتاب بررسی کنید و نهایتاً با توجّه به نتیجۀ تستتون، دستورالعمل های این فصل از کتاب رو انجام بدید.

d) بزرگتر از مسایلت بشو:
یعنی با آموزش و یادگیری، با اقدام کردن و اصلاح کردن رفتارها و تصمیم هاتون، به کمک یک مربّی هر روز خودتونو توانمندتر و پُخت‌ه تر و تأثیرگذار تر از روز قبلتون کنید!
یادتون باشه که:

شما با آموزش و یادگیری میتونید از دنیای تأثیرپذیری به دنیای تأثیرگُذاری قدم بگذارید.

اُمیدوارم همیشه مؤثّر و موفّق و راضی از زندگیتون باشید.


علیرضا ذوقی: مربی و مشاور بهبود فردی و سازمانی و مدرّس دورۀ جامع «ستارگان رهبری و فروش»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *